Automatická převodovka

 

Automatická převodovka je druh převodovky, používaný v dopravních prostředcích. Umožňuje volbu různých rychlostních stupňů, jejich změnu však provádí za stálého tahu motoru a řidič pro řazení ani rozjíždění nepotřebuje ovládat spojku.

Ovládání automatické převodovky

Automatická převodovka se ovládá volící pákou. Její polohy jsou: D - Drive - Jízda dopředu R - Reverse - Zpátečka N - Neutrál - Při normální jízdě není nutno vůbec používat. P - Park - Parkovací poloha. Dále zde nalezneme polohy pro manuální zařazení jednotlivých převodových stupňů. Toto bývá u různých převodovek řešeno různými způsoby, přičemž v normálních podmínkách tyto polohy není třeba využívat. Na řadící páce je tlačítko, které je potřeba zmáčknout při některých změnách polohy páky. Zabraňuje se tak neúmyslným změnám, které mohou být pro převodovku fatální.(Například zařazení zpátečky ve vysoké rychlosti)

Jízda s automatickou převodovkou

Některé vozy lze nastartovat pouze v případech, pokud je poloha ovládací páky nastavená na P (parking). U některých vozů nelze po nastartování polohu páku přesunout z polohy P, pokud není současné zmáčknut pedál brzdy. U automatických převodovek vybavených hydrodymanickým měničem momentu (většina), po zařazení jiné polohy než P nebo N dochází k plazivému pohybu vozu-vůz se sám pomalu rozjede a pohybuje se vpřed přibližně rychlosti chůze a to bez toho, aby řidič přidal plyn. Proto je nutné, pokud chceme skutečně stát (např.v zácpě nebo na křižovatce), neustále držet stlačený pedál brzdy.

zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/Automaticka_prevodovka